aoziñ

Other forms : aozo , aozañ

English : to prepare (to), to prepare, to mount, to reduce (bone), to iron (clothing), to sift, to prepare (food, meal)

⯆ More languages (1)

Report an error
Past participle : aozet
Action form : bezañ oc'h aoziñ
"en ur" form : en ur aoziñ

Indicative

Present

    Present S1. aozan S2. aozez S3. aoz P1. aozomp P2. aozit P3. aozont I. aozer
  • S1.
    aozan
  • S2.
    aozez
  • S3.
    aoz
  • P1.
    aozomp
  • P2.
    aozit
  • P3.
    aozont
  • I.
    aozer

Imperfect

    Imperfect S1. aozen S2. aozes S3. aoze P1. aozemp P2. aozec'h P3. aozent I. aozed
  • S1.
    aozen
  • S2.
    aozes
  • S3.
    aoze
  • P1.
    aozemp
  • P2.
    aozec'h
  • P3.
    aozent
  • I.
    aozed

Definite past (simple past)

    Definite past (simple past) S1. aozis pe aozjon S2. aozjout S3. aozas P1. aozjomp P2. aozjoc'h P3. aozjont I. aozjod
  • S1.
    aozis
    pe
    aozjon
  • S2.
    aozjout
  • S3.
    aozas
  • P1.
    aozjomp
  • P2.
    aozjoc'h
  • P3.
    aozjont
  • I.
    aozjod

Future

    Future S1. aozin S2. aozi S3. aozo P1. aozimp P2. aozot pe aozoc'h P3. aozint I. aozor
  • S1.
    aozin
  • S2.
    aozi
  • S3.
    aozo
  • P1.
    aozimp
  • P2.
    aozot
    pe
    aozoc'h
  • P3.
    aozint
  • I.
    aozor
    Future S1. aozin S2. aozi S3. aozo P1. aozfomp P2. aozfet P3. aozfont I. aozfer
  • S1.
    aozin
  • S2.
    aozi
  • S3.
    aozo
  • P1.
    aozfomp
  • P2.
    aozfet
  • P3.
    aozfont
  • I.
    aozfer

Conditional

Potential conditional (present)

    Potential conditional (present) S1. aozfen S2. aozfes S3. aozfe P1. aozfemp P2. aozfec'h P3. aozfent I. aozfed
  • S1.
    aozfen
  • S2.
    aozfes
  • S3.
    aozfe
  • P1.
    aozfemp
  • P2.
    aozfec'h
  • P3.
    aozfent
  • I.
    aozfed
    Potential conditional (present) S1. aozhen S2. aozhes S3. aozhe P1. aozhemp P2. aozhec'h P3. aozhent I. aozhed
  • S1.
    aozhen
  • S2.
    aozhes
  • S3.
    aozhe
  • P1.
    aozhemp
  • P2.
    aozhec'h
  • P3.
    aozhent
  • I.
    aozhed
    Potential conditional (present) S1. aozehen pe aozahen S2. aozehes pe aozahes S3. aozehe pe aozahe P1. aozehemp pe aozahemp P2. aozehec'h pe aozahec'h P3. aozehent pe aozahent I. aozehed pe aozahed
  • S1.
    aozehen
    pe
    aozahen
  • S2.
    aozehes
    pe
    aozahes
  • S3.
    aozehe
    pe
    aozahe
  • P1.
    aozehemp
    pe
    aozahemp
  • P2.
    aozehec'h
    pe
    aozahec'h
  • P3.
    aozehent
    pe
    aozahent
  • I.
    aozehed
    pe
    aozahed
    Potential conditional (present) S1. aozhen S2. aozhes S3. aozhe P1. aozhemp P2. aozhec'h P3. aozhent I. aozhed
  • S1.
    aozhen
  • S2.
    aozhes
  • S3.
    aozhe
  • P1.
    aozhemp
  • P2.
    aozhec'h
  • P3.
    aozhent
  • I.
    aozhed

Unreal conditional (past)

    Unreal conditional (past) S1. aozjen S2. aozjes S3. aozje P1. aozjemp P2. aozjec'h P3. aozjent I. aozjed
  • S1.
    aozjen
  • S2.
    aozjes
  • S3.
    aozje
  • P1.
    aozjemp
  • P2.
    aozjec'h
  • P3.
    aozjent
  • I.
    aozjed
    Unreal conditional (past) S1. aozzen S2. aozzes S3. aozze P1. aozzemp P2. aozzec'h P3. aozzent I. aozzed
  • S1.
    aozzen
  • S2.
    aozzes
  • S3.
    aozze
  • P1.
    aozzemp
  • P2.
    aozzec'h
  • P3.
    aozzent
  • I.
    aozzed
    Unreal conditional (past) S1. aozezen pe aozazen S2. aozezes pe aozazes S3. aozeze pe aozaze P1. aozezemp pe aozazemp P2. aozezec'h pe aozazec'h P3. aozezent pe aozazent I. aozezed pe aozazed
  • S1.
    aozezen
    pe
    aozazen
  • S2.
    aozezes
    pe
    aozazes
  • S3.
    aozeze
    pe
    aozaze
  • P1.
    aozezemp
    pe
    aozazemp
  • P2.
    aozezec'h
    pe
    aozazec'h
  • P3.
    aozezent
    pe
    aozazent
  • I.
    aozezed
    pe
    aozazed

Imperative

Imperative (affirmative)

    Imperative (affirmative) S1. S2. aoz S3. aozet P1. aozomp P2. aozit P3. aozent I.
  • S1.
  • S2.
    aoz
  • S3.
    aozet
  • P1.
    aozomp
  • P2.
    aozit
  • P3.
    aozent
  • I.

Imperative (negative)

  • S1.
  • S2. na aoz ket
  • S3. na aozet ket
  • P1. na aozomp ket
  • P2. na aozit ket
  • P3. na aozent ket
  • I.







Imperative (negative) S1. S2. na aoz ket S3. na aozet ket P1. na aozomp ket P2. na aozit ket P3. na aozent ket I.