kendiskuliañ

English : to show, demonstrate, to make one's presence known

⯆ More languages (1)

Report an error
Past participle : kendiskuliet
Action form : bezañ o kendiskuliañ
"en ur" form : en ur gendiskuliañ

Indicative

Present

    Present S1. kendiskulian S2. kendiskuliez S3. kendiskuilh P1. kendiskuliomp P2. kendiskuilhit P3. kendiskuliont I. kendiskulier
  • S1.
    kendiskulian
  • S2.
    kendiskuliez
  • S3.
    kendiskuilh
  • P1.
    kendiskuliomp
  • P2.
    kendiskuilhit
  • P3.
    kendiskuliont
  • I.
    kendiskulier

Imperfect

    Imperfect S1. kendiskulien S2. kendiskulies S3. kendiskulie P1. kendiskuliemp P2. kendiskuliec'h P3. kendiskulient I. kendiskulied
  • S1.
    kendiskulien
  • S2.
    kendiskulies
  • S3.
    kendiskulie
  • P1.
    kendiskuliemp
  • P2.
    kendiskuliec'h
  • P3.
    kendiskulient
  • I.
    kendiskulied

Definite past (simple past)

    Definite past (simple past) S1. kendiskuilhis pe kendiskuilhjon S2. kendiskuilhjout S3. kendiskulias P1. kendiskuilhjomp P2. kendiskuilhjoc'h P3. kendiskuilhjont I. kendiskuilhjod
  • S1.
    kendiskuilhis
    pe
    kendiskuilhjon
  • S2.
    kendiskuilhjout
  • S3.
    kendiskulias
  • P1.
    kendiskuilhjomp
  • P2.
    kendiskuilhjoc'h
  • P3.
    kendiskuilhjont
  • I.
    kendiskuilhjod

Future

    Future S1. kendiskuilhin S2. kendiskuilhi S3. kendiskulio P1. kendiskuilhimp P2. kendiskuliot pe kendiskulioc'h P3. kendiskuilhint I. kendiskulior
  • S1.
    kendiskuilhin
  • S2.
    kendiskuilhi
  • S3.
    kendiskulio
  • P1.
    kendiskuilhimp
  • P2.
    kendiskuliot
    pe
    kendiskulioc'h
  • P3.
    kendiskuilhint
  • I.
    kendiskulior
    Future S1. kendiskuilhin S2. kendiskuilhi S3. kendiskulio P1. kendiskuilhfomp P2. kendiskuilhfet P3. kendiskuilhfont I. kendiskuilhfer
  • S1.
    kendiskuilhin
  • S2.
    kendiskuilhi
  • S3.
    kendiskulio
  • P1.
    kendiskuilhfomp
  • P2.
    kendiskuilhfet
  • P3.
    kendiskuilhfont
  • I.
    kendiskuilhfer

Conditional

Potential conditional (present)

    Potential conditional (present) S1. kendiskuilhfen S2. kendiskuilhfes S3. kendiskuilhfe P1. kendiskuilhfemp P2. kendiskuilhfec'h P3. kendiskuilhfent I. kendiskuilhfed
  • S1.
    kendiskuilhfen
  • S2.
    kendiskuilhfes
  • S3.
    kendiskuilhfe
  • P1.
    kendiskuilhfemp
  • P2.
    kendiskuilhfec'h
  • P3.
    kendiskuilhfent
  • I.
    kendiskuilhfed
    Potential conditional (present) S1. kendiskuilhen S2. kendiskuilhes S3. kendiskuilhe P1. kendiskuilhemp P2. kendiskuilhec'h P3. kendiskuilhent I. kendiskuilhed
  • S1.
    kendiskuilhen
  • S2.
    kendiskuilhes
  • S3.
    kendiskuilhe
  • P1.
    kendiskuilhemp
  • P2.
    kendiskuilhec'h
  • P3.
    kendiskuilhent
  • I.
    kendiskuilhed
    Potential conditional (present) S1. kendiskuilhehen pe kendiskuilhahen S2. kendiskuilhehes pe kendiskuilhahes S3. kendiskuilhehe pe kendiskuilhahe P1. kendiskuilhehemp pe kendiskuilhahemp P2. kendiskuilhehec'h pe kendiskuilhahec'h P3. kendiskuilhehent pe kendiskuilhahent I. kendiskuilhehed pe kendiskuilhahed
  • S1.
    kendiskuilhehen
    pe
    kendiskuilhahen
  • S2.
    kendiskuilhehes
    pe
    kendiskuilhahes
  • S3.
    kendiskuilhehe
    pe
    kendiskuilhahe
  • P1.
    kendiskuilhehemp
    pe
    kendiskuilhahemp
  • P2.
    kendiskuilhehec'h
    pe
    kendiskuilhahec'h
  • P3.
    kendiskuilhehent
    pe
    kendiskuilhahent
  • I.
    kendiskuilhehed
    pe
    kendiskuilhahed
    Potential conditional (present) S1. kendiskuilhen S2. kendiskuilhes S3. kendiskuilhe P1. kendiskuilhemp P2. kendiskuilhec'h P3. kendiskuilhent I. kendiskuilhed
  • S1.
    kendiskuilhen
  • S2.
    kendiskuilhes
  • S3.
    kendiskuilhe
  • P1.
    kendiskuilhemp
  • P2.
    kendiskuilhec'h
  • P3.
    kendiskuilhent
  • I.
    kendiskuilhed

Unreal conditional (past)

    Unreal conditional (past) S1. kendiskuilhjen S2. kendiskuilhjes S3. kendiskuilhje P1. kendiskuilhjemp P2. kendiskuilhjec'h P3. kendiskuilhjent I. kendiskuilhjed
  • S1.
    kendiskuilhjen
  • S2.
    kendiskuilhjes
  • S3.
    kendiskuilhje
  • P1.
    kendiskuilhjemp
  • P2.
    kendiskuilhjec'h
  • P3.
    kendiskuilhjent
  • I.
    kendiskuilhjed
    Unreal conditional (past) S1. kendiskuilhzen S2. kendiskuilhzes S3. kendiskuilhze P1. kendiskuilhzemp P2. kendiskuilhzec'h P3. kendiskuilhzent I. kendiskuilhzed
  • S1.
    kendiskuilhzen
  • S2.
    kendiskuilhzes
  • S3.
    kendiskuilhze
  • P1.
    kendiskuilhzemp
  • P2.
    kendiskuilhzec'h
  • P3.
    kendiskuilhzent
  • I.
    kendiskuilhzed
    Unreal conditional (past) S1. kendiskuilhezen pe kendiskuilhazen S2. kendiskuilhezes pe kendiskuilhazes S3. kendiskuilheze pe kendiskuilhaze P1. kendiskuilhezemp pe kendiskuilhazemp P2. kendiskuilhezec'h pe kendiskuilhazec'h P3. kendiskuilhezent pe kendiskuilhazent I. kendiskuilhezed pe kendiskuilhazed
  • S1.
    kendiskuilhezen
    pe
    kendiskuilhazen
  • S2.
    kendiskuilhezes
    pe
    kendiskuilhazes
  • S3.
    kendiskuilheze
    pe
    kendiskuilhaze
  • P1.
    kendiskuilhezemp
    pe
    kendiskuilhazemp
  • P2.
    kendiskuilhezec'h
    pe
    kendiskuilhazec'h
  • P3.
    kendiskuilhezent
    pe
    kendiskuilhazent
  • I.
    kendiskuilhezed
    pe
    kendiskuilhazed

Imperative

Imperative (affirmative)

    Imperative (affirmative) S1. S2. kendiskuilh S3. kendiskuliet P1. kendiskuliomp P2. kendiskuilhit P3. kendiskulient I.
  • S1.
  • S2.
    kendiskuilh
  • S3.
    kendiskuliet
  • P1.
    kendiskuliomp
  • P2.
    kendiskuilhit
  • P3.
    kendiskulient
  • I.

Imperative (negative)

  • S1.
  • S2. na gendiskuilh ket
  • S3. na gendiskuliet ket
  • P1. na gendiskuliomp ket
  • P2. na gendiskuilhit ket
  • P3. na gendiskulient ket
  • I.







Imperative (negative) S1. S2. na gendiskuilh ket S3. na gendiskuliet ket P1. na gendiskuliomp ket P2. na gendiskuilhit ket P3. na gendiskulient ket I.